sensoryki – WORECZKI SENSORYCZNE :)

Coś, co szeleści, coś miękkiego, coś, co da się przesypać… 🙂 Dobra, właśnie spełniamy Wasze życzenia. Oto nasze woreczki sensoryczne i pomysły na to, jak je wykorzystać.
Niepozorna, prosta zabawka może stać się świetnym narzędziem do sensorycznych doznań. Wszystko po to, aby zachęcić dziecko do poznawania i odkrywania, ale też rozwijania zmysłów. Dotyk rozwijają faktury, słuch dźwięki, a wzrok dobrane kolory.
Woreczki można wykorzystać też w rozwijaniu koordynacji oko- ręka. Pozwalają na pracę nad koncentracją oraz wzmocnią motorykę dużą, małą oraz balans i koordynację.
Jak to działa? Ściąga dla aktywnych!
Te zabawy, pokochały nasze dzieciaci. Gwarantujemy – angażują na dłuuugo 🙂
1.Memory sensoryczne- woreczków jest 12, wypełnień 6. Zadanie polega na znalezieniu takich samych wypełnień.
2. Rozwijanie koordynacji oko-ręka. Woreczki należy rzucić do celu. Może nim być kosz lub miska.

3. Woreczkowa ścieżka- woreczki rozrzucamy na ziemi w sposób nieregularny, w takiej odległości żeby dziecko mogło po nich przejść. Jego zadanie polega na przejściu po ścieżce w taki sposób, żeby nie dotknąć ziemi. Jest to cudowny sposób na masowanie receptorów, które znajdują się na stopach. Tu zdecydowanie warto ściągnąć dziecku skarpetki:)


4. Zabawa w „ciepło- zimno”. Chowamy woreczki w pokoju, czy w przypadku starszych dzieci w całym mieszkaniu, dziecko przy pomocy naszych podpowiedzi: ciepło, zimno, stara się maksymalnie szybko schowane woreczki znaleźć.
5. Zabawa w klasy. Plansze można zrobić z taśmy malarskiej, lub w przypadku zabawy na dworze namalować ją przy pomoc kredy. Uczy to nie tylko celności trafiania ale też liter czy przy wprowadzeniu zasady skakania np. z woreczkiem na ręce, doskonali zmysł równowagi.
6. Noszenie woreczka na głowie. Tu również dziecko ćwiczy zmysł równowagi. Gdy opanuje to ćwiczenie można wprowadzić kolejny stopień trudności- chodzenie z woreczkami na głowie np. po torze przeszkód.
7. Zabawa dźwiękowa. Dziecko ma rozpoznać co jest w środku poprzez określenie jaki dźwięk jest wydawany przez konkretny woreczek.

8. Nauka wag. Dziecko określa kolejno, który woreczek jest najlżejszy, który najcięższy. Zabawa to w sposób naturalny wprowadzi je w świat wag.
9. Zadanie specjalne. Rysujemy na karteczkach poszczególne części ciała (np. głowa, ręka, brzuch, stopa). Dziecko losuje karteczkę i ma przenieść woreczek z punktu A do punktu B przy pomocy tej części ciała, którą wylosowało.


10. Masaż- I tu można bawić się dwojako. Dziecko może mieć zamknięte oczy a my masujemy mu plecy, czy rękę każdym z woreczków. Ono określa czy zawartość była miękka, twarda, szeleszcząca. Na koniec mówi, który woreczek w dotyku był dla niego najprzymniejszy. Wariant dwa- dziecko musi określić co konkretnie znajdowało się w każdym z woreczków. Taka zabawa bardzo symuluje czucie powierzchniowe co jest niezwykle ważne szczególnie dla dzieci z zaburzeniami sensorycznymi.
11. Znajdowanie pary. Wszystkie woreczki wrzucamy do dużego worka. Dziecko tyko przy pomocy dotyku musi znaleźć dwa woreczki o takiej samej zawartości.

ZADANIA ZE ŚCIEŻKĄ SENSORYCZNĄ
1. Dziecko przechodzi po ścieżce, stara się zapamiętać jakie wypełnienie znajduje się na danym polu. Po przejściu ścieżki, berze woreczek, rozpoznaje wypełnienie, umieszcza go na konkretnym polu.


2. Rzucanie do celu. Zadaniem dziecka jest rzucenie woreczka w odpowiednim kolorze na pole na macie o takim samym kolorze.


Inspiracje już macie – czas na ZABAWĘ:)
A teraz kilka wskazówek i sprytna sztuczka: 🙂
Wymiary woreczka 10×10 cm.
Tkaniny, które wykorzystałyśmy to bawełna i poliester.
Ponieważ w części z woreczków znajduje się naturalne wypełnienie nie powinno się ich prać. Jest jednak sprytny sposób. Wystarczy raz w miesiącu na kilka godzin woreczki umieścić w zamrażarce. Skutecznie pozbędziecie się kurzu i wszelkich mikrobów.
Cena 69 zł.

Ścieżkę znajdziesz  TU  🙂