Czas na masaż, czyli ścieżka zdrowia LuLu.

Nasza mata sensoryczna to właściwie sposób na świetną zabawę, choć przy tym działa na niemal wszystkie zmysły, a więc ma zastosowanie w różnego rodzaju terapiach. Słowem, łączy przyjemne z pożytecznym.

O stworzeniu własnej ścieżki sensorycznej myślałyśmy już jakiś czas, no ale zawsze przecież wypada to „coś…”. Nadszedł jednak TEN DZIEŃ. Właściwie ścieżkę zrodziła potrzeba chwili. Dostałyśmy zaproszenie na wydarzenie, na którym miało być sporo dzieci. Czym je zainteresować? No właśnie, to musi być coś ekstra. Decyzja zapadła – koniec z wymówkami!!! Zaczynamy dziać ze ścieżką i zobaczymy, jaka będzie reakcja dzieciaków.

Uwaga, testujemy na dzieciach!

Ścieżka zdała egzamin. Dzieciaki zachwycone, podekscytowane, a momentami też bardzo skupione. Każdy krok, to przecież niespodzianka. No dobra, ale jak to działa?

Oto szczypta teorii.

Ścieżka może być fajnym narzędzie terapeutycznym. Stymuluje rozwój tzw. motoryki dużej. Mówiąc prościej, świetnie rozwija poszczególne zmysły:

  • dotyku – dziecko chodząc po niej pobudza receptory, które znajdują się na stopach,
  • wzroku – dzięki specjalnie dobranym kolorom,
  • słuchu – przy każdym kroku, pole wydaje inny dźwięk,
  • równowagi- to niezłe ćwiczenie, bo chodzenie po niektórych elementach nie jest tak proste, jak się wydaje.

Rzecz techniczna. Zaprojektowałyśmy 6 elementową ścieżkę sensoryczną w dwóch wersjach.

Pierwsza składa się z elementów wykonanych z wykorzystaniem różnych faktur. Jest velvet pikowany, bawełna, certyfikowany materiał wodoodporny (Oeko-Tex.). Całość podszyta ekoskórą, dzięki czemu mata nie ślizga się na parkiecie, panelach czy kaflach. Każdy element zamykany jest na zamek. W środku znajdują się różne wypełnienia: szeleszczące, miękkie, twarde, zróżnicowane fakturowo.

Druga, również 6 elementowa, ale uszyta została z materiałów wodoodpornych i ekoskóry (stosowane tkaniny posiadają certyfikat Oeko-Tex.). Pewnie zastanawiacie się, dlaczego to tak istotne? Chodziło nam o możliwość łatwego i szybkiego czyszczenia, zwłaszcza gdy dzieci będą korzystać ze ścieżki na dworze czy np. w szkołach, przedszkolach. Chciałyśmy, aby mata dawała możliwości jej kreatywnego wykorzystania. Dzięki zamkom, można dowolnie zamieniać miejscami wypełnienia, albo włożyć do środka, co wyobraźnia podpowie. Poza tym ułatwia to czyszczenie. A jeśli już przy tym jesteśmy, to matę najlepiej prać ręczne.

Wielkość każdego elementu to 30×30 cm. Całość natomiast ma wymiar, 30x 180 cm. Ze względu na to, że wypełnienie każdego z elementów jest inne, kwadraty różnią się wagowo.